Shkaqet dhe trajtimet e një ndjesie djegieje në hundë

Shkaqet dhe trajtimet e një ndjesie djegieje në hundë

Një ndjenjë e djegur në hundë mund të burojë nga një infeksion, reaksion alergjik ose një shkak tjetër i acarimit. Një person gjithashtu mund të përjetojë djegie, acarim ose kruajtje në sy, fyt ose sinuse.

Në këtë artikull, ne eksplorojmë shkaqet e një ndjesie djegieje në hundë, së bashku me trajtimet e tyre dhe simptomat e tjera. Ne gjithashtu shikojmë në mjetet juridike shtëpiake që mund të zvogëlojnë acarimin.

Shkaqet e djegies së hundës

Një ndjesi djegieje në hundë mund të rezultojë nga inflamacioni ose acarimi i sjellë nga një infeksion ose reaksion alergjik.

Rinit alergjik

"Rhinitis" i referohet inflamacionit brenda hundës. Në një person me rinitit alergjik, sistemi imunitar gabimisht interpreton një substancë të padëmshme, siç është pluhuri ose poleni, si një kërcënim dhe e sulmon atë, duke çuar në inflamacion.

Riniti alergjik është shumë i zakonshëm, duke prekur 10-30% të njerëzve në të gjithë botën.

Kur alergjeni përgjegjës është polen ose diçka tjetër që paraqet sezonalisht, mjeku mund të diagnostikojë rinitin alergjik sezonal, i cili njihet më mirë si ethet e sanëve.

Simptomat e etheve të sanëve mund të përfshijnë:

 • kruarje ose një ndjesi djegieje në hundë, gojë, fyt dhe sy
 • hundë të ngathët
 • hundë dhe sy të rrjedhshëm
 • teshtima
 • Drip postnasal, i cili mund të shkaktojë pastrim të shpeshtë të fytit

Mënyra më e shpejtë për të lehtësuar Simptomat e rinitit alergjik është të shmangni alergjenin. Për shembull, njerëzit me alergji polen mund të kufizojnë kohën e tyre jashtë gjatë ditëve me numër të lartë poleni. Antihistaminat mbi-counter (OTC) dhe kortikosteroidet e hundës gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave.

Një tjetër mundësi është imunoterapia e alergjisë, e cila përfshin ekspozimin e personit në doza të vogla të alergjenit, "duke mësuar" sistemin e tyre imunitar të mos reagojë ndaj tij. Për personin, kjo mund të përfshijë vendosjen e një tabletë nën gjuhë çdo ditë ose marrjen e injeksioneve të rregullta.

riniti jo -alergjik

Ndonjëherë, rastet e rinitit nuk shkaktohen nga një reaksion alergjik.

Në këtë rast, gjendja quhet rinitit jo -alergjik. Ajo ka tendencë të prekë të rriturit dhe të shkaktojë simptoma gjatë gjithë vitit, duke përfshirë:

 • teshtima
 • hundë e rrjedhshme
 • hundë e mbushur me hundë
 • Postnasal Drip
 • Ndjesia e djegies në hundë
 • Një person me rinitit jo -alergjik mund të ketë një ndjeshmëri ndaj ndotjes së ajrit, aromave ose kimikateve të caktuara, ose ndryshimeve në mot. Disa ilaçe dhe çështje shëndetësore siç janë infeksionet virale mund të shkaktojnë inflamacion në hundë.

  Shmangia e shkaktuesve mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të rinitit jo -alergjik. Ndërsa nuk ka kurë, spërkatjet e kripura të hundës dhe spërkatjet ose shpëlarjet e mjekuara mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

  Mësoni si të bëni një zgjidhje të kripur këtu.

  Sinusiti

  Sinusiti është inflamacion i sinuseve. Sinuset janë hapësira të vogla, boshe pas faqeve dhe ballit. Sinusiti mund të ndodhë për shkak të një infeksioni viral ose bakterial.

  Simptomat e sinusitit përfshijnë:

 • hundë të rrjedhshme ose të ngopur
 • dhimbje në faqe dhe ball
 • dhimbje koke
 • dhimbjen e fytit
 • Mukusit që pikon fytin
 • Kollën
 • Ethet

Shumica e rasteve të rezultatit të sinusit nga infeksionet virale, të cilat kanë tendencë të largohen vetë pa trajtim. Kur shkaku është bakterial, një mjek mund të përshkruajë antibiotikë.

Viruset e ftohta

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), të rriturit në Shtetet e Bashkuara marrin rreth 2-3 ftohje në vit. Simptomat mund të përfshijnë:

 • dhimbje të fytit
 • hundë me erë të keqe ose të mbushur, e cila mund të shkaktojë një ndjesi djegieje
 • kollë
 • dhimbje koke
 • dhembjet e trupit
 • Humbja e shijes dhe era simptoma. Për shembull, ilaçet dekongestuese mund të ndihmojnë në zhbllokimin e një hunde të mbushur.

  Mësoni për ilaçet më të mira për secilin simptomë të një ftohjeje.

  Gripi

  Gripi, i quajtur edhe gripi, është një tjetër infeksion i zakonshëm i traktit respirator. Gripi mund të shkaktojë simptoma të buta deri të rënda që përfshijnë:

 • dhimbje koke
 • dhembjet e trupit
 • kollë
 • dhimbje të fytit
 • Ethet
 • Hunda ose hundë e mbushur, ndonjëherë me një ndjesi djegieje

Disa njerëz gjithashtu përjetojnë të vjella dhe diarre. Simptomat e gripit shpesh zhvillohen papritur.

Shumica e njerëzve shërohen pa trajtim mjekësor. Sidoqoftë, grupe të caktuara kanë një rrezik më të lartë dhe mund të kërkojnë kujdes shtesë dhe masa paraprake, duke përfshirë:

 • Të rriturit më të vjetër se 65
 • Gratë shtatzëna
 • Fëmijët nën 5
 • Njerëzit me kushte shëndetësore kronike

Mësoni më shumë rreth simptomave të gripit, trajtimeve dhe metodave të parandalimit.

Infeksione të tjera të frymëmarrjes

Një infeksion mund të zhvillohet në çdo pjesë të traktit të frymëmarrjes, përfshirë hundën, fytin dhe mushkëritë. Coronaviruset, siç është SARS-COV-2, ndonjëherë janë përgjegjës.

SARS-COV-2 është virusi që shkakton covid-19. Disa simptoma të covid-19 mund të përfshijnë:

 • ethe
 • kollë
 • gulçim i frymës
 • Lodhje
 • dhimbje koke dhe dhimbje trupi
 • Humbja e shijes ose era
 • nauze ose të vjella
 • diarre
 • -19? > Ato mund të përfshijnë djegien e hundës, sipas raporteve anekdotale në literaturën mjekësore dhe shtypin.

  – Marc Meth, MD, facaai, FAAAI

  Përgjigjet paraqesin mendimet e ekspertëve tanë mjekësorë. E gjithë përmbajtja është rreptësisht informuese dhe nuk duhet të konsiderohet këshilla mjekësore.

  Sipas CDC, kushdo që dyshon se ka COVID-19 duhet:

 • Qëndroni larg nga të tjerët kurdo që të jetë e mundur
 • Merrni një provë
 • Monitoroni simptomat
 • Thirrni përpara përpara se të vizitoni një mjek
 • Vishni një maskë të përshtatshme
 • Mbuloni gojën dhe hundën kur teshtitni, Pastaj hidhni indet dhe lani duart plotësisht
 • Pastroni duart shpesh
 • Shmangni ndarjen e sendeve personale, siç janë peshqirët dhe shtrati
 • sipërfaqe të pastra dhe dezinfektohen rregullisht
 • Mbajeni shtëpinë e ventiluar duke hapur Windows

A është një shenjë e një goditje në tru?

Një ndjesi djegieje në hundë nuk është një tregues i një goditje në tru. Simptomat e një goditje në tru përfshijnë:

 • Dobësi e papritur ose mpirje në fytyrë, këmbë ose krah, zakonisht në njërën anë të trupit
 • Problemet që shohin në njërën ose të dyja Sytë
 • Vështirësia në këmbë
 • Një humbje e ekuilibrit ose koordinimit
 • Një dhimbje koke e rëndë
 • Problem të folurit ose të kuptuarit e fjalimit

Nëse dikush ka ndonjë nga këto simptoma, telefononi menjëherë 911.

mjetet juridike në shtëpi

mjetet juridike në shtëpi nuk mund të kurojnë një infeksion ose reaksion alergjik. Sidoqoftë, ata mund të lehtësojnë simptomat dhe të lehtësojnë siklet.

Për një sëmundje virale, të tilla si një i ftohtë ose gripi, një person mund të:

 • thith avullin, nga një banjë e nxehtë ose një tas me ujë shumë të nxehtë, në Mbështetje e qartë
 • Pini shumë lëngje për të zëvendësuar çdo të humbur për shkak të të vjellave ose diarre
 • Merrni shumë pushim

për acarim të vazhdueshëm të hundës ose inflamacion , një person mund të provojë llak të kripur të hundës ose shpëlarje. Gjithashtu, rritja e sasisë së lagështisë në ajër me një lagështues mund ta bëjë frymëmarrjen më të lehtë dhe të zvogëlojë sikletin.

Mësoni për mjetet juridike në shtëpi për të ftohtin dhe gripin këtu.

Kur të kontaktoni një mjek

Kushdo që zhvillon simptoma të papritura ose të rënda duhet të marrë kujdes mjekësor. Nëse një mjek përcakton që një ndjesi djegieje në hundë rezulton nga një infeksion bakterial, ata do të përshkruajnë antibiotikë. Një mjek gjithashtu mund të kryejë testimin e alergjisë përpara se të diagnostikojë rinitin alergjik.

Sidoqoftë, nëse një person mund të ketë covid-19, ata duhet të thërrasin përpara për të kontrolluar nëse është e sigurt të vizitoni klinikën, zyrën ose spitalin. Nëse një mjek beson se dikush mund të ketë covid-19, ata do të këshillojnë për hapat e ardhshëm.

Përmbledhje

Një ndjesi djegieje në hundë mund të burojë nga inflamacioni ose acarimi i sjellë nga një infeksion ose reaksion alergjik. Ndjenja mund të jetë e butë dhe të largohet kur infeksioni pastrohet ose reagimi zbritet. Ndërkohë, ilaçet OTC, mjetet juridike në shtëpi dhe spërkatjet e hundës mund të ndihmojnë në lehtësimin e ndjesisë së djegies dhe simptomave të tjera.

Lexoni artikullin në spanjisht.

 • Veshi, hunda dhe fyti
 • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset
 • Alergjia sezonale
 • Udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq https://harmoniqhealth.com/al/cistat/ vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .